Kent Diplomasisi

Günümüz dünyasında, rekabet ve çatışma kültürünün aksine işbirliği eğilimlerinin yüksek olması, küresel sorunlara ortak çözüm üretme kabiliyetleri ve katılımcı demokrasi yolunda birbirinden başarılı örnekleri hayata geçirmeleri gibi pek çok neden kentleri 21.yüzyılın küresel aktörleri haline getirmektedir. Bu bakımdan kentlerin aktör rolü uluslararası konjonktürde “kent diplomasisi” kavramı gün geçtikçe daha önemli hale gelmekte ve kavrama içerik açısından zenginleşmektedir.

Klasik anlamda kent diplomasisi, kentlerin giderek artan etkileşiminin bir sonucu olarak kardeş şehir ilişkilerini iyi niyet ya da işbirliği protokolleri temelinde tanımlayan güncel bir kavram olarak karşımıza çıkmakla birlikle, kavram günümüzde kente yatırım çekme stratejileri, kent prestijinin arttırılması, bölgesel ve küresel ölçekli kriz yönetimi ve uluslararası toplumun beklentilerine yanıt verme gibi temel konular açısından artık farklı bir boyut kazanmıştır.

Kent Diplomasisi çalışma grubu, İzmir’in uluslararası görünürlüğü ve bilinirliğini arttırma açısından kurumsallaşma stratejileri oluşturur. Söz konusu stratejiler bağlamında “Yerel Paydaşlar” ve “İzmir ofisleriyle” beraber ortak çalışmalar, eğitim programları ve projeler gerçekleştirir.

Siz de KENT DİPLOMASİSİ Çalışma Grubuna katkı ve destek vermek istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

[wpforms id=”3084″]

Paylaş